S tažným zařízením si můžete svou vodáckou výpravu lépe zorganizovat

Vodáci se v České republice dělí do dvou základních skupin. Do té první patří lidé, co nejraději vše ponechávají náhodě anebo se přizpůsobují daným podmínkám, které jim nabídnou půjčovny lodí a vodáckého vybavení. Druhou skupinu tvoří nadšenci, co si výpravu chystají sami ve své režii, zajišťují si i přepravu lodí a zavazadel a nejsou v podstatě na nikom a ničem závislí. Potřebují k tomu pouze vlastní vůz s tažným zařízením na auto Subaru https://www.amsa.cz/Subaru-66183 či jiných značek, chcete-li, a přívěsný vozík s nástavbou na převážení lodí, i když samotný vozík se dá také pouze pronajmout.

vozík na tažné zařízení

Jaké výhody má vlastní tažné zařízení na vodácké výpravě

Nemusíte se plavit s bagáží – nejobtížnější na celé plavbě je vždy hmotnost zavazadel, která naskládána v lodích musíte vláčet s sebou. Copak na říční hladině to tak znát není, ale v okamžiku, kdy musíte lodě přenášet podél břehu u nesjízdného jezu, zaznamenáte na svých bedrech každý kilogram navíc.

přívěsný vozík

V případě nepřízně počasí změníte program – vodní turistika je skvělá a někteří vodáci ji milují natolik, že si nedovedou představit trávit jiným způsobem dovolenou. Ale některé říční úseky jsou natolik zajímavé, že by byla škoda neprohlédnout si je třeba na pěším či cyklistickém výletu. Kupříkladu na Vltavě úsek pod Českým Krumlovem, který je lákavý i na projížďku do pohoří Blanského lesa. Máte-li lodě naložené na vozíku za tažným zařízením, můžete se s nimi přesunout třeba do Krásetína na parkoviště pod lanovkou na Kleť a užít si den v těchto místech jako pěší turisté.

Vynecháte obtížné úseky – co když se zrovna spustí přívalový liják a ten zvýší obtížnost některého úseku, např. peřejí, o dva stupně, na WW III? Pokud se plavíte s dětmi či se psy, bude rozumnější tento úsek raději vynechat a převézt lodě na bezpečnější stanoviště. Kdybyste měli lodě pronajaté z půjčovny, nic takového byste si nemohli dovolit.