U počítače bez bolesti

Většina z nás v zaměstnání denně pošle několik pracovních emailů, využívá nejrůznější počítačové systémy nebo třeba vyhledává na internetu relevantní zboží či služby. A sezení u klávesnice většinou nekončí odchodem z práce, ale pokračujeme v něm i po příchodu domů. Ať už z pracovních důvodů nebo při trávení volného času.
 programátor při práci
Časté sezení u počítače však není nic, za co by nám naše zdraví poděkovalo. Na to, že něco děláme špatně, nás v první řadě upozorní bolestí těch částí těla, které při dlouhém a nesprávném sezení trpí nejvíce.
 
Mezi nejčastější obtíže patří bolest zad, očí nebo hlavy. Mohou se objevit i přesto, že jsme si na základě rad odborníků nastavili stůl, židli i monitor do správné pozice. Naštěstí je ale pár triků, jak rychle a efektivně bolestem způsobeným dlouhým sezením s pohledem upřeným do monitoru předejít.
 
·         Zahleďte se jinam
Při práci na počítači se i několik hodin v kuse díváme do monitoru na poměrně krátkou vzdálenost. Aby nás však nebolely oči, je důležité občas věnovat svůj pohled i něčemu jinému. Dívejte se tedy alespoň pár minut do větší vzdálenosti, minimálně pětimetrové. Například z okna, na oblíbený obraz nebo květinu. Nezapomeňte, že zelená barva má uklidňující účinek na nervový systém. Vhodné je provádět také oční cviky.
 
·         Protáhněte se
Často při práci na počítači zapomínáme na to, že bychom měli změnit polohu, udělat pár kroků a rozproudit krev v žilách. Ideální tedy je nastavit si budík nebo upomínku na mobilu, která nám připomene, že bychom se měli projít – například vynést odpadky, zalít květiny nebo třeba jenom vyjít a sejít schody. Vhodné je využít přestávku při práci také k uvolnění zápěstí a krční páteře, např. opisovat ve vzduchu hlavou a zápěstím kroužky. I pětiminutová pauza vyplněná pohybem vám udělá dobře, budete mít více energie a bude vám to také více myslet.
 
 
·         Pijte
Nedostatek tekutin je jedním z nejčastějších důvodů, proč si stále více stěžujeme na bolest hlavy. A tu dlouhodobý pohled na obrazovku počítače jenom podporuje. Měli bychom tedy pít dostatek tekutin, ideálně čistou vodu, která má na naše zdraví blahodárný účinek. Krom toho, že pomáhá předcházet bolestem hlavy a při boji s ní, zmírňuje únavu a zlepšuje soustředění.
 dlaně na obličeji
·         Narovnejte se
Trikem proti bolavým zádům je správné sezení. U počítače seďte vzpřímeně, ale uvolněně, nehrbte se. Důležitá je také poloha nohou, které máme často ve zvyku překřížit pod židlí. Správně by ale naše chodidla měla svírat pravý úhel s holení a měla by být celou plochou položena na podlaze. Pravý úhel by měl být také mezi předloktím a paží, dlaně by pak měly být ve stejné úrovni jako klávesnice, tzn. zápěstí by se nemělo ohýbat vzhůru.