Výchova je důležitá

Rozhodli jste se, že si pořídíte nového čtyřnohého člena rodiny. Je to rozhodnutí na několik dlouhých let. Aby vaše soužití se zvířecím parťákem probíhalo k oboustranné spokojenosti a těšilo vás, musíte zvířátko vychovávat od raného věku. Platí to zvlášť u štěňat. Nejde o výcvik, ale zatím opravdu pouze o výchovu. Ještě než si pejska přinesete domů, pečlivě si vyberte chovatelskou stanici. Tento krok je velice důležitý. Štěně od samého začátku vnímá vjemy z blízkého okolí, které se později projeví v jeho chování.
štěně retvívra
Dozvíte se od chovatele, čím je zvířátko krmeno a jaké se u něho rýsují povahové vlastnosti. Rozhodně si neberte štěně dříve než v jeho osmi týdnech. Období, po které může být s fenou je velmi důležité. Hned jak si nového zvířecího člena přinesete do domácnosti, začněte ho postupně seznamovat s okolím a okolními podněty. Berte ho mezi jiné psy, o kterých víte, že jsou zdravotně v pořádku, alespoň do doby než bude mít za sebou všechna potřebná očkování. Zvykejte ho na různé zvuky, vysavač, fén, svezte ho automobilem nebo hromadnou dopravou. Pokud tuto přípravu ve štěněčím věku nepodceníte, budete v budoucnu za to vděčni. Zvykejte psíka na samotu, jako na něco samozřejmého. Určitě oceníte po návratu z práce, že nebudete mít rozkousané třeba kožené boty.
pes přítel
Stříhejte mu drápky, češte ho nebo mu prohlížejte tlamičku a zoubky. Pes musí být zvyklý na manipulaci a tyto situace by pro něho neměli být ničím neobvyklým. Za všechny úspěchy pejska odměňte drobným pamlskem. Motivujte psa pozitivními podněty. Po zlém toho mnoho nesvedete. Posilujte jeho chuť ke spolupráci. Hrajte si s ním a podnikejte společné aktivity a výcvik. Upevníte mezi s sebou pouto a vzájemný vztah. Socializujte psa, jak jen to bude možné. Jen díky tomu budete mít po svém boku skvělého a vychovaného parťáka.