Banka roku

Je nejlepší ocenění, jaké může bankovní a finanční úřad obdržet. V roce 2018 bylo udělování ceny inovováno tak, aby výsledky ještě více odpovídaly očekáváním od laické i odborné veřejnosti, porotci se tedy více zaměřili na mapování nejnovějších trendů na finančním trhu. Cílem tohoto ocenění je odměnit tu banku, která nabízí služby a produkty nejvíce zaměřené na drobnou klientelu. Ocenění v letech 2002 až 2008 vyhlašovala společnost Fincentrum a.s. Tenkrát se soutěž jmenovala MasterCard Banka roku a mezi lety 2009 až 2016 byla soutěž známá jako Fincentrum Banka roku.
pouzdro na karty


V roce 2017 převzala dohled nad oceněním Banka roku společnost BOY Awards a.s. spolu se společností KPMG. Ve spolupráci s nimi ale stále zůstává i Fincentrum a.s. V roce 2018 byla vyhlášena i nová kategorie, k příležitosti stého výročí od založení Československa, a to Osobnost československého peněžnictví 1918 – 2018. Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků proběhl 20. listopadu 2018 v žofínském paláci v Praze. Celkem se předalo devět ocenění v jednotlivých kategoriích. Ocenění předával guvernér ČNB Jiří Rusnok. Porota se skládala z dvanácti nezávislých odborníků, kteří pracují jako finanční analytici, ekonomičtí novináři, akademici nebo úspěšní podnikatelé.
prasátko na stovkách

Ocenění Banka roku za rok 2018 získala Česká spořitelna a.s. Za ní se umístila Komerční banka a.s. a na třetím místě skončila Air Bank a.s. Bankéřem roku se stal Tomáš Salomon, který pracuje jako generální ředitel a předseda představenstva v České spořitelně a.s. Ocenění Banka zákazníků získala Equa bank a.s., za ní skončila Fio banka a.s. a třetí pozici obsadila Air Bank a.s. Nejlepší pojišťovnou roku 2018 se stala Kooperativa pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group, na druhém místě se umístila Allianz pojišťovna a.s. a třetí místo obsadila Generali pojišťovna a.s.