I malé dítě vám může pomáhat s péčí o domácnost

Děti potřebují pořád něco dělat, což se často projevuje destrukčními sklony a neustálým nepořádkem. Přitom vám dítě může pomáhat v domácnosti. Při správném výběru práce ho to bude bavit a bude rádo, že dělá to, co maminka.
stavění kostiček
·        2 až 3 roky
Dítě si může začít uklízet hračky do krabice. Řekněte mu třeba, že hračky v noci ožívají a chtějí být ve svém domečku. Stejně tak může odnášet své i vaše špinavé oblečení do koše na prádlo, házet prádlo dovnitř koše nebo do pračky ho jistě bude bavit. Také odpadky může trefovat do odpadkového koše. Vysvětlete mu, že každý si uklízí sám po sobě, stejně jako má každý svou postýlku, své místo u stolu a své hračky. Když uklízíte, může vám pomáhat. Třeba přinést vlhčené ubrousky nebo prachovku. A utírat prach na nízko položených plochách si také může vyzkoušet, pokud ho to bude bavit. Zajímavé by pro batole mohlo být také prostírat stůl, samozřejmě podle svých dovedností.

·        4 až 5 let
Máte-li domácí zvířata, vaše dítě už je s nimi určitě velký kamarád. Ukažte mu, jak nasypat pejskovi granule, dát kočce kapsičku nebo morčeti jablko. Když při jídle vylije mléko nebo jiný nápoj, nechte ho, aby tekutinu samo vysušilo pomocí papírové utěrky. Stejně tak může začít používat ruční vysavač. Ve svém pokojíku si může třídit hračky, knihy a oblečení podle svého, ale mělo by vědět, jak si ustlat postel nebo složit trička do skříně. Jistě vám také bude rádo pomáhat zalévat květiny, když mu pořídíte vlastní konvičku. Zábavu můžete zažít i při přípravě jídla. Přichystejte mu několik surovin, už nakrájených a připravených k servírování, aby si dítě vytvořilo svůj vlastní originální talíř. A po jídle může uklidit ze stolu nejen po sobě, ale i po ostatních.
stavební bloky
·        6 až 7 let
Malí školáci se toho najednou musejí spoustu naučit, ale nebojte se je zapojit i do domácích prací. Velké změny a úkoly, které je čekají, v nich často probudí pocit důležitosti a zodpovědnosti, který v nich můžete podpořit, když je ještě více zapojíte do péče o domov. Protože už mají vlastní klíče a chodí do školy, můžou také začít vynášet odpadky. Pokud máte zahradu, zapojte je do méně náročných prací, u kterých je hned vidět výsledek: hrabání listí, zalévání nebo vytrhávání plevele. V kuchyni vám můžou pomáhat s vařením, například očistit nebo oškrábat zeleninu. Zábavné může být i skládání vypraných ručníků či utěrek, stejně jako párování ponožek a odnášení prádla do pokojů jednotlivým členům rodiny.

·        8 až 9 let
Čas letí a vy máte doma školáka, který má neustále spoustu energie. Naučte ho, že když jde ven s kamarády, může vyvenčit psa nebo zajít koupit rohlíky. Může také zapnout pračku nebo pověsit prádlo, uklidit nákup do ledničky nebo zamést. Vždy by ho to však mělo bavit a mělo by být za každou práci pochváleno.