Havajské ostrovy – Pearl Harbor


V celém areálu památníku na tragický den 7. prosince 1941 na vás dýchne atmosféra tohoto významného dne, který zapříčinil vstup Spojených států amerických do druhé světové války. Tento den zažili obyvatelé přístavu nečekaný, ale skutečný útok Japonců na americkou námořní základnu. Vyhaslo 2350 životů včetně 68 civilistů, 1178 lidí bylo zraněno. Potopeno bylo 9 lodí a 21 vážně poškozeno, 3 z nich neopravitelně. Japonsko zaútočilo nečekanou silou s cílem zničit přístav a letiště. Nejhůře dopadla bitevní loď Arizona, během pár minut byla zničena a potopena. Právě na této lodi bylo nejvíce mrtvých, z celkového počtu mrtvých právě 1177 bylo z Arizony.
pearl harbor loď


Trvalo ještě půl roku od útoku, než byla základna uvedena zpět do provozu. Na počest obětem zde byl postaven památník a celé místo představuje muzeum, které se skládá z více částí a byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1962.


Nejvíce navštěvované místo z celého muzea je USS Arizona Memorial. K této plovoucí budově, ve tvaru jakéhosi mostu kousek od břehu, budete odvezeni lodí. Je přesně v místech, kde na dně spočívá zničená a potopená loď i s těly posádky, která zůstala uvězněna uvnitř. Jedná se vlastně o jakési pietní místo, pojme až 200 návštěvníků najednou. Jména obětí si můžete přečíst na cedulích přímo v památníku, odtud pak můžete pod vodou vidět i obrysy potopené lodi. Toto místo ročně navštíví přes milion návštěvníků. Je zde promítací sál, kde můžete zhlédnout film o útoku, autentické fotky a další četná videa. K tomu je k dispozici i řada audionahrávek a dokumentů s účastníky bojů o Pearl Harbor.
válečná loď


V prostranství areálu dále můžete vidět řadu další bojové techniky, např. torpéda nebo děla. Také můžete vidět Aviatické muzeum, ponorku USS Bowfin a bitevní loď USS Missouri.


Havajské ostrovy jsou nádherné a dovolená zde je skutečným rájem na zemi. V této lokalitě můžete navíc zažít i trochu dobrodružství a zavzpomínat na tuto tragickou událost. Je určitě více míst na zemi, která mají nějakou historii, více ostrovů, kde můžete něco zajímavého vidět a prožít.