Na kolik vyjde vlastní doprava


Bohužel k velké nelibosti našich občanů, ceny pohonných hmot opět vzrostly. Konkrétně benzin Natural 95 o 0,17 Kč za litr (33,48 Kč/1 l), nafta o 0,13 Kč za litr (32,61 Kč/1 l). Tyto ceny se vyšplhaly na nejvyšší hranici za poslední čtyři roky. Pod hranici 32,- Kč jste se dostali před třemi roky, což je už poměrně dlouhá doba. Výhledově už by ale ceny růst neměly, je možné, že zaznamenají i menší pokles, ale nebude to více jak o několik haléřů za litr.
hadice benzinové pumpy.jpg
Kdo za to může
Pokud se jedná o zdražení, jistě se ptáte, kdo za to vlastně může. Největší vinu dáváme našim politikům, přestože česká koruna je silnější, benzinky vydělávat chtějí a tak se snaží tlačit ceny spíše nahoru. Pokud je koruna vůči dolaru silná, pohonné hmoty byste měli koupit levněji. Přes letošní léto ale počítejte s tím, že ceny se nijak výrazně měnit nebudou, jen k nepatrnému snížení by mělo dojít až na samém konci léta. Pokud tedy plánujete dovolenou vlastním motorovým vozidlem a máte v plánu delší cestu, odložte ji až na konec sezóny.
Negativem, které ovlivňuje cenu benzinu a nafty je také společnost PDSVA (Brazílie), která zřejmě nedodá potřebné množství ropy, což není problém jen této společnosti, ale i celosvětový. Dalším významným dodavatelem ropy je i Írán, kde je těžba ropy brzděna tamním politickým děním.
nákladní tanker.jpg
Kde v Čechách zaplatíte nejvíce a kde natankujete nejlevněji
Nejdráž natankujete v samotném srdci Evropy, tedy v Praze, naopak nejlevněji pořídíte v Královehradeckém kraji, rozdíl může být přibližně až 2,10 Kč za jeden litr.
Tankování v zahraničí
Pokud spoléháte na to, že při své cestě na dovolenou natankujete v zahraničí levněji, tak jste na omylu. Ceny v rámci Evropy nejsou nižší než ty u nás, pohonné hmoty vás naopak přijdou o něco dráž. Abyste při svých cestách nebyli nepříjemně překvapeni, ověřte si předem aktuální ceny.