Připravte dříví na zimu

To, že dřevo je zapotřebí sušit, je jasné. Jen ve zkratce: Dřevo, které správně proschlo, bude lépe hořet. Saze nebudou mastné, takže vám nebudou zanášet komín, a výhřevnost bude také lepší, protože energie spalování se nespotřebovává při přeměně vody ve dřevě na jiné skupenství.

Proto je třeba dřevo dostatečně dopředu nakoupit, natěžit, nařezat, naštípat a nechat být, aby z něj vystoupila vlhkost. Takže když vám na jaře řekneme, že musíte připravit dříví na zimu, velmi často myslíme spíš tu přespříští.
srdce ve dřevě
1.       Na velikosti nezáleží
Pokud budete vybírat tu správnou sekyru, měla by vám v první řadě správně padnout do ruky, abyste při štípání namísto síly a váhy využili její švih. Jak tedy poznáte správnou velikost sekyry? Pokud jí uchopíte těsně pod čepelí, dáte si ji rovnoběžně s rukou a kolmo k trupu, rukojeť sekyry ba měla sahat přesně po začátek vaší paže. Pokud je delší a přečuhuje rameno, doporučujeme vybrat menší velikost.

2.       Švih je důležitější
I hmotnost sekyry rozhodně hraje důležitou roli. A pokud chcete zjistit, zda pro vás bude daná sekyra opravdu vhodná, zase bude stačit jednoduchý trik. Ruku držící sekeru za topůrko nechte volně spuštěnou vedle trupu, levou rukou si ruku podepřete v oblasti loketní jamky a uchopte sekeru za rukojeť. Pokud ji dokážete zvednout o 180 stupňů, sekera má správnou hmotnost. Pokud ne, sáhněte po lehčím modelu a vyzkoušejte postup ještě jednou.
dřevěná kulatina
Tomu, aby vám sekera nevyklouzla z ruky a nedošlo k nehodě, brání zahnutý konec topůrka. Pokud váháte, jestli zvolit sekeru klasickou dřevěnou, nebo laminátové topůrko, pak doporučujeme vzít obě do dlaní. Uvidíte, která vám lépe do ruky padne. Ale zkušenosti říkají, že moderní doba vstoupila i do světa seker a dřevěná topůrka už patří historii. Laminát je odolnější a ergonomičtější. Neklouže v ruce, je lehčí a nepřenáší tolik vibrace. Navíc takové sekery jsou vlastně věčné. Nemusíte se bát, že by vám čepel mohla z topůrka vypadnout, protože je do něj napevno zalita.

Připravte dříví na zimu
Ohodnoťte příspěvek
Share